8-bitové digitální echo

   Verze bez procesoru je zde. Výhoda zapojení s procesorem je, že vypadne několik obvodů a je možné pohodlně nastavit zpoždění v libovolných krocích.

Popis zapojení

   Zapojení je oproti verzi s logickými obvody jednodušší. Vypadl MKO 74HC221, který generoval zapisovací pulzu pro paměť, generátor hodinových pulzů 4046 a invertor 4069. Všechno, co se dá, je ovládáno procesorem. Ten generuje i vzorkovací kmitočet kolem 35 kHz. Dále generuje všechny potřebné pulzy pro paměť SRAM, A/D převodník a střadač. Libovolně nastavitelné zpoždění je vytvořeno pomocí resetování čítačů. Zapíše se vždy jen nastavený počet vzorků a pak se čítač resetuje a čtou se zapsané vzorky a přepisují se novými z A/D převodníku. Nastavení zpoždění se provádí pomocí dvou tlačítek v 10ms krocích od 10ms do 3660ms. Využito je maximálně 131028 bytů paměti. Pro lepší ovladatelnost jsem ještě na volný port P1 připojil malý LCD displej, na kterém se zobrazuje nastavené zpoždění. Lze použít libovolný typ s řadičem HD44780 - měl jsem při ruce zrovna malý osmimístný, takže jsem ho použil. Kontrast displeje se nastavuje trimrem R21. Zapojení a ovládání analogové části je shodné s verzí bez procesoru, tedy P3 vstupní citlivost, P2 hlasitost ozvěny a P4 počet opakování.





   Odběr celého zapojení je asi 50mA. Zapojení jsem měl pouze na kontatním poli, takže desku plošných spojů zatím nemám. Na vhodně navrženém plošňáku by měl být i šum z logiky mnohem lépe odstranitelný. Na kontaktním poli jsem se ho téměř zbavil několika elektrolyty a keramikami v napájení číslicových obvodů. Pro připojení paměti k čítačům platí totéž co u verze bez procesoru.

Program pro jednočip

   Na začátku kódu se dá mimo tlačítek a datových bitů displeje měnit přiřazení funkcí jednotlivým vývodům procesoru.
Zdrojový kód, přeložený do formátu *.hex, a do formátu *.bin

(c) 2004, Stanislav Mašláň - využití programu ke komerčním účelům bez souhlasu autora je trestné.

Poslední aktualizace: 3.7.2004