Dearchivace datových souborů vybraných her

   Zde je seznam postarších utlititek na louskání datových archivů převážně postarších her. V podstatě je to ve všech hrách stejné: na začátku nebo na konci archivu seznam souborů s jejich pozicemi a délkami v datové části archivu a následně samotná data. Pokud to zrovna někdo nezakódoval nebo nezabalil nějakým zákeřným způsobem, pak jeto otázka pár desítek řádků v C. Většinu utilitek jsem vytvořil kvůli hudbě/zvukům (hlavně MOD trackery), ale pokud to šlo, je extrahováno vše.
   Nepředpokládám, že by to dnes někomu k něčemu bylo, ale říkám si, že když už jsem to naprogramoval, tak to dám k dispozici.


1. Spellcross

   Spellcross byla jedna z prvních her, na kterou jsem louskáček dat napsal a neskončilo to jen u toho. Tato hra se mi zalíbila, takže jsem postupně napsal hafo různých dekódovacích/editačních utilititek (v podstatě jsem se na tom naučil programovat) a věnuje se tomu tento web:
http://spellcross.kvalitne.cz.


2. Gooka

   Louskáček na hudbu a zvuky z české klasiky Gooka. Mělo by to extrahovat všechny soubory s RIFF hlavičkou z resource souborů *.bin ve složce hry, tj. WAV a MIDI.

Program ke stažení: gooka_decruncher.zip (64kB).


3. Gooka 2

   Louskáček na další českou adventuru Gooka 2. Prográmek umožňuje rozbalit resource soubory *.res umístěné v hlavní složce hry. Fungovat to ovšem bude pouze na hudbu a zvuky, protože všechno ostatní je komprimováno a nemám nejmenší tušení jak. Prográmek by zřejmě měl fungovat i na jiné produkty od Centauri Production, protože se jedná o nějakaký jejich univerzální formát (má hlavičku "Centauri Production Resource File 3.00").

Program ke stažení: gooka2_decruncher.zip (64kB).


4. Hexplore

   Louskáček na hudbu a zvuky postarší gamesy Hexplore. Umožňuje dearchivovat soubory *.sbk ve složce SAMPLE\GB na CD hry.

Program ke stažení: HEXPLORE_decrunch.zip (64kB).


5. Horké léto

   Louskáček na známou českou adventuru Horké léto. Měl by být shopen extrahovat monster-archiv GFX.GRP, který obsahuje veškerá data hry.

Program ke stažení: HL_decruncher.zip (62kB).


6. Megapede

   Louskáček na data hry Megapede. Zároveň dekóduje zvuky, které jsou autory záměrně "znehodnoceny" asi aby se lidem jako já znepříjemnila jejich extrakce. ;-) No, naštěstí je to dost banální způsob (asi aby to na tehdejších PC šlo v reálém čase).

Program ke stažení: MEGAPEDE_decruncher.zip (66kB).


7. Mystic Towers

   Louskáček na data hry Mystic Towers. Zde mi šlo pouze o hudbu ve formátu MOD (sháněl jsem skladby pro MOD player), ale rozbalí to opět vše i když to asi k ničemu není.

Program ke stažení: MT_decruncher.zip (63kB).


8. Terminal Velocity

   Louskáček na data hry Terminal Velocity. Zde mi šlo opět pouze o hudbu ve formátu MOD, ale opět to rozbalí vše.

Program ke stažení: TV_decruncher.zip (61kB).


9. Eichhof Lastbeer

   Louskáček na data hry Eichhof Lastbeer. Zde mi šlo o zvuky, ale opět to rozbalí vše. Samply jsou dekódovány na PCM WAVy.

Program ke stažení: lastbeer_decrunch.zip (27kB).


(c) 2023, Stanislav Mašláň - Všechna práva vyhrazena.

Poslední aktualizace: 19.03.2023