Vyhledávač rezistorů

[eng]

   Tento jenoduchý prográmek slouží k nalezení vhodné sériovo-paralelní kombinace rezistorů pro dosažení žádané hodnoty výsledného odporu. Prográmek jsem napsal jen pro nejjednodušší topologie, tj. max tři paralelní a jeden sériový odpor.

Takhle to vypadá


1. Použití
  1. Zadat žádanou hodnotu výsledného odporu a max. chybu
  2. Zadat Počet paralelních rezistorů (2 nebo 3) a rozsah jejich hodnot
  3. V případě potřeby přidat jeden sériový rezistor a nastavit jeho meze
  4. Zvolit řadu hodnot E12/24/48

   Pokud jsou parametry zadané správně, tak prográmek otestuje všechny možné kombinace a vypíše prvních 100 vyhovujících.
   Program je tedy řešen metodou "hrubé síly", takže při příliš volném zadaní mezí může existovat extrémní množství kobinací a testování tak může trvat docela dlouho. Z toho důvodu je vhodné nastavit meze rezistorů raději užší (tedy alespoň pro kombinaci 4 rezistorů a řadu hodnot E48). Dnes bych tento problém asi řešil trochu více analytickou cestou, ale tehdy se mi asi nechtělo myslet :-D (je to postarší program).


2. Licence

   Je to freeware, takže může být libovolně používán a šířen, ale pouze se všemi přiloženými soubory, tj. "read_me.txt" a "cti_me.txt"! Autor nenese žádnou zodpovědnost za případné problémy nebo škody vzniklé použitím tohoto SW ať už by byly jakékoliv.
   Pokud s výše uvedenými podmínkami nesouhlasíte, pak tento SW nepoužívejte.


3. Download

   Program byl napsán v prostředí BDS2006 Turbo C++ a testován pouze ve M$ Windows XP, takže netuším, jak to chodí v jiných verzích OS, ale nic speciálního tam není, tak to snad bude chodit.

Program ke stažení: ResistorFinder.zip (320kB).


(c) 2011, Stanislav Mašláň - Všechna práva vyhrazena.
Last update: 17.2.2011 Up