Utilitky

[eng]

   Zde budou publikovány různé drobné prográmky a udělátory. Všechny jsou psány v BDS2006 Turbo C++ pod Windoze XP, ale měly by chodit i v novějších verzích.

1. Utilitka pro nastavení lokálního času a data pro Windows

   Narazil jsem nedávno na takový drobný problém. Z důvodů, které jistě nemusím nikomu vysvětlovat, jsem potřeboval ve virtuálním stroji při zapnutí nastavit čas a datum na jistou hodnotu. Protože jsem na netu během pár minut nenašel řešení přímo pro VirtualBox (pouze vypnutí synchronizace), obětoval jsem raději dalších pár minut na napsání vlastní utlititky, kterou prostě automaticky spouštím při bootování systému. Konkrétně se jedná pouze o obal API funkce SetLocalTime(). Použití je uvedeno v přiloženém souboru read_me.txt.

Program ke stažení: SetLocalTime.zip (108kB).


2. Utilitka pro konverzi CSV souboru do binárního formátu pro GNU Octave

   Nedávno jsem řešil načítání velkých CSV souborů do prostředí GNU Octave. Použil jsem k tomu funkci csvread(), která je sice v Linuxu uspokojivě rychlá, ale ve Windows je její implementace naprostá katastrofa. Funkce csv2cell() je sice výrazně rychlejší, ale převod cell pole zase zpět do matice trval skoro stejně dlouho. Z toho důvodu jsem vyzkoušel napsat malý konvertor, který převede CSV do binárního formátu, který umí Octave načíst neúměrně rychleji funckí load('-binary', ...). Pro velké soubory je načítání tímto způsobem mnohonásobně rychlejší proti csvread(). Použití a popis ukázkové funkce je uveden v přiloženém souboru read_me.txt.

Program ke stažení: csv2octave.zip.zip (59kB).


(c) 2013, Stanislav Mašláň - Všechna práva vyhrazena.

Poslední úpravy: 10.11.2013 Nahoru